top of page

Hikayemiz

Farkındalık Yolunda Bir Macera!

empati:

Yunanca "en" (iç) ve "patheia"    ("duygu, acı, hissetme, algılama") kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur

zürafa

Hep hayalini kurduğum Patheia Market empatinin gücünü göstererek farkındalık yaratmak için kızımla kurduğum bir sanal dükkan. 

 

13 yıl önce çıktığım Şiddetsiz İletişim yolculuğu sonunda sertifikalı eğitmen olmanın verdiği heyecanla başlattığım Instagram sayfası @empatiningücü ve Deniz Spatar ile Açık Radyo’da başlayıp şimdi Youtube’da devam eden Zürafa Sohbetleri ile Şiddetsiz İletişimin bana kazandırdıklarını anlatmaya çalışıyorum.

Patheia Market ile günlük kullanımdaki eşyalarımızla hem duygularımızı hem de ihtiyaçlarımızı kendimize tekrar hatırlatmak istiyoruz. Bizim bu koleksiyonda yapmak istediğimiz duygu ve ihtiyaçların ne kadar önemli olduğunu ve bunlardan ne kadar çok uzaklaştığımızın altını çizmek. Sabah kalktığınızda üzerinize giydiğiniz kıyafetin farkına varıp “Aa ben bugün umut doluyum” derken, kahvenizi yudumlarken “Bugün empatiye ihtiyacım var” gibi farkındalıkların oluşması. Şiddetsiz iletişime göre tüm davranışlar ihtiyaç karşılama girişimleridir. Koleksiyonu yaratırken hangi ihtiyacımızı karşılıyoruz diye kendimize bakacak olursak: yaratıcılık, farkındalık, ilham olmak, destek, canlılık.... 

Siz hangi ihtiyaçlarınızı karşılamayı hedefliyorsunuz?

Şiddetsiz İletişim Nedir?

Şiddetsiz İletişim bana göre: kendimizle, hayat enerjimizle bağlantı kurmak; kendimize ve başkalarına şefkat duyabilmek; insanları yargısız dinleyebilmek ve gerçek anlamda duymak; yargı ve eleştirilerin arkasındaki ihtiyacı görebilmek; kendi ihtiyaçlarımıza sadık kalarak seçim yapmak. Yargısız bir yerde, Mevlana’nın söylediği gibi doğrunun veya yanlışın olmadığı bir yerde, Marshall Rosenberg’in de belirtiği gibi haklı veya haksızın olmadığı bir yerde buluşmak. Şiddetsiz İletişim insanların önce kendilerini tanımaları, daha sonra kendilerini ifade etmeleri için bir iletişim tekniği sunuyor. Kendimizi ifade edersek ve karşımızdakini de dinlersek, ortak bir yerde buluşabiliriz. Empati ile birbirimizi dinlediğimizde bütün tarafların ihtiyaçlarının gözetildiği bir işbirliği yaratmış oluyoruz.

@empatiningucu

Youtube- Zürafa Sohbetleri

Zürafa Sürüsü

Şiddetsiz İletişim Sözleri

"İnsan kısmı bir misafirhane, 
Her sabah yeni birisi gelir. 
Bir sevinç, bir bunalım, bir zalimlik, 
Aniden farkına varmak bir şeyin, 
Hepsi beklenmedik misafir."

-Mevlana-

"Yaşamımda istediğim şey, şefkat... Kendimle başkaları arasında, karşılıklı olarak gönülden vermeye dayalı bir akış..."

-Marshall Rosenberg-

Gerçekten yapmanız gereken tek şey içinde bulunduğunuz anı bütünüyle kabul etmektir.O zaman şimdi ve burada huzur içinde ve kendinizle barış içinde olursunuz.

-Eckhart Tolle-

bottom of page